PORTAL OSIEDLA LAS www.osiedlelas.waw.pl  
 
 
 
 
 
Menu główne
Start
Aktualności
Rada Osiedla
Forum Osiedla
Informacje o Osiedlu
Plan Zagospodarowania Przestrzennego
Budowa Wieżowców
Budowa ul.Sęczkowej
Parafia
Szkoła Podstawowa Nr 128
Bezpieczeństwo w Osiedlu
Pomoc społeczna
Rozkłady jazdy autobusów
Radni Dzielnicy z Osiedla
Plan Osiedla
Osiedle z lotu ptaka
Strony Partnerskie
Archiwum Aktualności
Autor Projektu: Społeczeństwo Obywatelskie
Start arrow Informacje o Osiedlu arrow Spisy ludności w Osiedlu
Advertisement

Spisy ludności w Osiedlu Drukuj Email
08.04.2008.
Spis ludności wsi w okresie Królestwa Polskiego Powodem do naszej  osiedlowej dumy jest fakt, że byliśmy bardzo długo największą wsią w tych okolicach. Świadczą o tym  dane z 1827 roku, kiedy to wykonano na tych terenach pierwszy spis powszechny.  W 1827 roku mieliśmy 29 domów i 231 mieszkańców. Dla porównania Gocław miał 22 domy i 168 mieszkańców, Saska Kępa 12 domów i 14 mieszkańców. Inne tak teraz lepiej wyposażone w infrastrukturę osiedla też były mniejsze od Lasa np. Zerzeń liczył 13 domów i 105 mieszkańców, Falenica 6 domów i 41 mieszkańców, Miedzeszyn odpowiednio 28/192, Wygoda 5/42, Grochów 22/105, Kawęczyn 24/151.

Na dane te natknąłem się w książce Henryka Wierzchowskiego ” Zerzeń i jego historia” wydanej przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy w 1999 roku na stronie 31. Znajdziemy tam niezmiernie ciekawą tabelę  (przedstawioną poniżej) będącą z kolei przedrukiem z „Tabeli miast, wsi i osad Królestwa Polskiego z wyrażeniem ich położenia i ludności” z 1827 roku. Był to jeden z pierwszych powszechnych spisów ludności na terenie Polski.

 Ta „wielkość” osiedla utrzymywała się długo wcześniej i potem. Złe czasy nastały dla nas dopiero za PRL, przez który to okres czasu na nasze osiedle nałożone były restrykcje uniemożliwiające jego rozbudowę. Dopiero w latach 90-tych ubiegłego stulecia nastąpił nowy trwający do dzisiejszego dnia boom budowlany. Mamy nadzieję, że Las będzie dla Warszawy w XXI wieku tym, czym Saska Kępa była w weku XX.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
Migawki
  
 Witamy bardzo serdecznie na stronie mieszkańców Osiedla Las w Dzielnicy Wawer. Strona jest w trakcie tworzenia. Będą tu zamieszczane wszystkie ważne wiadomości dotyczące naszego osiedla. Portal nie jest związany z żadną partią polityczną jest readagowany społecznie. Osoby chętne do redagowania portalu i współpracy proszone są o kontakt telefoniczny 602-379-324 lub emailowy kuranowski@interia.pl.
 
 
 
Partner projektu Społeczeństwo Obywatelskie
Advertisement
© 2017 PORTAL OSIEDLA LAS www.osiedlelas.waw.pl
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.